שווקים בצ'אנג מאי

שוק הלילה

שוק הלילה המפורסם ביותר בתאילנד נמצא בטבורה של צ'אנג מאי סיטי. שוק זה מציע לבאים בשעריו מוצרים מקוריים ומזוייפים. החל בשעונים של כל החברות (ברייטלינג ב-500 באט), מכנסי ג'ינס ב-150 באט, עשר חולצות ב-1000 באט, משקפי מותג אמיתיים ב-5000 באט, עבודות עץ עם פיתוחים מדהימים, היישר מידי האומן עצמו, המתפנה לרגע מעבודתו ומוכר את יצירותיו, עבודות בנחושת באיכות מושלמת, גם הן על ידי האומנים עצמם. ככלל, חלק גדול מהמוצרים הם פרי עבודת יד אמיתית וכך תראו בעיניכם. צפרדעי עץ קטנטנות וענקיות, עליהן תוכלו לפרוט עם המקל המתאים, תיקי יד, גב ומזוודות של מיטב היצרנים במחירים שבין 250 ל-2500 באט, תיקי המוצ'ילרים מדהימים, אך לצערי יתפרקו בדרך למטוס. עוד אפשר למצוא גם ביגוד אתני מיוחד ויפה להפליא מעבודת יד אמיתית על שלל הצבעים והצורות, אריגה לסוגיה, כאשר המוטיב הכפרי מוביל ושולט. מגוון הצבעים הוא מהמם, קשה לצאת משוק זה בידיים ריקות וללא אריג כזה או אחר שיחמם או יקרר אתכם בהתאם לתקופה.

השוק מסודר בשני טורים, כאשר ההגעה והנגישות קלים. משני צידי הכביש מסודרות המוני עגלות במסדר וישנם כוכים נוספים, שבהם מסודרות עגלות נוספות. במקום זה ניתן למצוא עד 12 בלילה גם מספר בתי מרקחת, חנויות בשמים מקוריים וזיופים. המקוריים יעלו קרוב למחיר בישראל, אך הזיופים יעלו כעשירית. חנויות מותג של לה קוסט, דיזל, ליווייס. לכל הרעבים למיניהם, קיימים דוכני מזון, כולל הבננה לוטי המפורסם, שהוא למעשה מאפה בצק, הדומה למלוואח התימני ועליו חותכים בננה בעיגולים ומוסיפים, על פי בקשה, חלב מתוק, סוכר, שוקולד, בוטנים וכו'. המחיר מצחיק, בין 15 ל-30 באט בלבד. לא יפקד מקומם של מקדונלד'ס, קנטאקי פרייד צ'יקן, סאבוואי, בורגר קינג, פיצה האט. מזללות אלו במחירים מצחיקים, כרבע מהעלות בישראל. כמו כן, לאוהבי הסושי לסוגיו, קיימת כאן מסעדה של אכול כפי יכולתך. המוני טבחים במדים לבנים ימלאו ברגע את מבוקשך. המסעדה פתוחה מ-10 בבוקר ועד 11 בלילה. כל לקוח מקבל מספר, היות ויש תור והשהות במסעדה לא עולה על 30 דקות. העלות 280 באט לסועד. ישנו גם מפגש ישראלי על טהרת החומוס, פיתה, פלאפל, פיצה, בורקס אמיתי (אין בתאילנד בורקס שהוא לא מתוק). כמו כן מזללות תאילנדיות במחירים של 20-50 באט לארוחה. ואיך שכחתי את דוכני השייקים על כל סוגי הפירות ב-20 באט בלבד לשייק איכותי.

כפי שתראו אין גבול לתקרובת והטכסטיל על כל סוגיו בשוק זה.

דרכי הגעה: ליוצאים מבית חב"ד, פנו ימינה והמשיכו כ-150 מטר עד הרמזור, מולכם יפרש השוק. לישנים במלונות בקרבת השוק, פשוט רדו ללובי וצאו החוצה, כל המלונות מחוברים לשוק. למבולבלים, עלו על טוק טוק ובקשו מהנהג בפשטות "נייט באזאר". מכל נקודה בעיר, נא לא לשלם יותר מ-30 באט לנוסע.

מילים מתאימות בשפה העברית והתאית: מכנסיים-גנגן חולצה-סואה חצאית-קרפרון חזיה-סואה נאי תחתונים-גנגן נאי שעון-נאליקה אורז עם עוף או שניצל-חאו סאי גאי נודלס עם ירקות ועוף-פאדתאי תיק קטן-בינוני-גרפאו מזוודה-גרפאו יאי קטן-לק גדול-יאי

שוק היום

שוק היום (בתאילנדית "קאד לואנג") הוא שוק מדהים ביופיו ומורגש בריחניותו. שוק זה משמש את התושבים המקומיים ומעט מאוד זרים. השוק נפתח כל יום בשעה 4 בבוקר והחנויות (לא הדוכנים) נסגרות בשעה 5 אחר הצהריים. אז נפתח בו, בנוסף, שוק לילה קטן, שלרוב משתמשים בו התושבים המקומיים. שוק זה משמש בעיקר את התושבים והמוכרים מגיעים מכפרי הסביבה. לשוק ישנה חלוקה מובנית ומומלץ לעקוב אחר חלוקה זו על מנת לא לפספס מקומות זולים מאוד, יש האומרים הזולים בתאילנד.

הטוק טוק יכול להביא אתכם מדרך אחת בלבד. בהגיעו לשער הצבוע באדום וזהב הוא יעצור. ברדתכם ממנו, תהיו ברחוב, שאורכו כ-200 מטרים ובסופו נהר הפינג. אם הוא צולל לנהר סימן שטעיתם… מימין ומשמאל ישנן חנויות טקסטיל למיניהן ודוכנים לממכר בגדים זולים. ג'ינס איכותי לא יעלה יותר מ-20 ש"ח. חולצות במגוון צבעים במחירים הנעים בין 5 ל-30 ש"ח. תוכלו למצוא שם סריגים, צעיפים, שמלות, חצאיות וכל בגד העולה על דעתכם. למעשה, השוק החיצוני מבוסס על טקסטיל, זהב, כסף (הזול בעולם), שעונים, פרפומריות, בתי מרקחת וכו'. ניתן למצוא בו מכל טוב מוצרים איכותיים, אך זולים. דרך אגב, אל תתפלאו אם העוברים ושבים נועצים בכם עיניים, הם לא רגילים לזרים, עדיין.

בהמשך הרחוב ישנה פניה ימינה. פניתם ימינה? יופי, יש לכם המוני דוכני מזון זול מאוד. בתוך הבניין הימני תמצאו שוק תבלינים ענק מכל ארצות המזרח והריח בהתאם. בקומה שניה, בתוך הבניין, ישנן חנויות סיטונאיות לממכר בגדים, הנתפרים במקום. יצאתם החוצה. ממול יש כניסה לבניין נוסף, שם תמצאו את כל סוגי הבשרים (כולל כבש ופרה) וכן סוגי מאכלי ים, שלא ראיתם בעבר. התאילנדים נוהגים לאכול כל דבר הבא מהמים עקב אמונה בודהיסטית. תוכלו לשבת במספר חושות ולאכול ארוחת מלכים ב-3 ש"ח.נחזור לרחוב ממנו הגעתם. לא פניתם ימינה והמשכתם כ-20 מטר ישר. הבניין משמאל נגמר, עקפו אותו (שמאלה שמאלה) והגעתם לשוק הסיטונאי עם המוצרים, מהזולים בעולם. הכל מגיע בחבילות: מוצרי תינוקות, מוצרים לילדים ומבוגרים, סרטי וקישוטי שיער, ידיים, רגליים, אוזניים, אף וכו'. תיקי גב ב-15 ש"ח ומזוודות ב-50 ש"ח. שתיה מכל הסוגים והמינים, שרק תחשבו עליהם. ביגוד, הנעלה והכל בחבילות במחירים מגוחכים.

חזרתם לרחוב הראשי, המשיכו לנהר ומימין יתגלה לכם שוק פרחים מהמם ביופיו. סוגי פרחים נדירים נמכרים בשקלים בודדים. היופי והצבע העז מושכים את המטייל לרכוש מגוון מוצרים מן הצומח. דרך אגב, בהמשך, בצד שמאל, נמצאת תחנת המשטרה, שם תוכלו לשלם דוח חנייה במידה ותקבלו או על קסדה.

שייקים – במקום ישנם דוכני שייקים וקפה על כל סוגיו, הנטחן ונארז או נלגם על ידי הקונה בחצי מחיר משוק הלילה.

דרכי הגעה: השוק נמצא בהמשכו הטבעי (נגד כיוון התנועה) של שוק הלילה (כ-300 מטר). ניתן להגיע רגלית משוק הלילה, בית חב"ד ומרכז העיר. לעצלנים – אפשר להשתמש בטוק טוק או סונגטהו (רכב בצבע אדום) ולומר לנהג "קאד לואנג".

כללי התנהגות: בשוק זה אין אפשרות מיקוח, המחירים הם פיקס פרייס, נמוכים עד גיחוך. אל תביכו את המוכרים. הרווח שלהם מסתכם במספר באטים בודדים למוצר. זה מאפשר להם לחיות בכבוד, אך ממש לא בעושר. המוכרים שם עדינים מאוד, עוד תראו, ואינם דוברים תאית רגילה ולכן השתמשתי במושג "קאד לואנג" ולא במילה "תאלאת", שזו המילה בתאית המקבילה לשוק. כללי הנימוס מחוייבים כאן ביתר שאת. לחץ קטן על המוכר והוא פשוט… בוכה.

שוק סוף שבוע ושוק יום א'

שוק סופשבוע (סטרדיי מרקט) מתקיים בימי שבת מהבוקר עד הערב ומרכז את תושבי הכפרים, המציגים את מרכולתם. זהו שוק זול מאוד ומוצרי עבודת היד שלו, כולל צמידי ידיים ורגליים, הם במחירים נמוכים להחריד. כמו כן, ניתן למצוא במקום בכמות קטנה יחסית את מה שתמצאו בשוק הלילה, אך ללא רשתות המזון המהיר. לדוגמא אורז עם שניצל (חאו סאי גאי) ימכר ב-25 באט בלבד, ביצים על האש (חאי ננג צ'ין )ימכרו ב-10 באט, לשיפוד עם שלוש ביצים. כמו כן, ניתן למצוא במקום צעצועים במחירים נמוכים.

דרכי הגעה: טוק טוק. המקום מרוחק מעט מהמרכז. לאוהבי ההליכה – עברתם את מסעדת הסושי, פנו ימינה וצעדו כ-700 מטר. תגיעו להצטלבות כפולה משמאל, שם כבר תראו את המדרחוב של השוק.

שוק יום א' הינו השוק המפורסם בצ'אנג מאי. שוק זה מתקיים פעם בשבוע ביום א' ולו שני חלקים: החלק שמחוץ לעיר העתיקה נפתח ב-7 בבוקר עד 12 בלילה ומציג מגוון ענק של עבודות אומנות, מזון, ביגוד, שעונים וכו'. החלק הפנימי נפתח בשעה 5 אחר הצהריים, אז מתחילה החגיגה. המוני שוטרים חוסמים 3 ק"מ של כבישים והצטלבויות והופכים את העיר העתיקה למדרחוב ענק לשבע שעות. מוכרים מכל רחבי תאילנד והכפרים מגיעים עם תוצרתם. בשוק זה, בגלל גודלו, תמצאו הרבה כפילויות. לכם זה טוב, ניתן לבחון מחירים במספר מקומות. מוצרי האומנות, הנמכרים שם, הם בכמות הגדולה שתראו במזרח. המוני אומנים יציירו, יבנו, יקעקעו, יצרפו ויפסלו לכם ככל העולה על דעתכם. לשוק זה לא מספיק ביקור של שבע שעות, אבל לכל דבר יש סוף.

אנקדוטה – בשעה 6 בערב מושמע ההימנון התאילנדי וכל האנשים עומדים. נא לכבד את המקום וגם לעמוד, כפי שהייתם רוצים שאחרים יעמדו בהימנון של ישראל. כמות הזיופים אדירה Smile

אזהרה – שום דבר, שהוא לא עבודת יד, אינו אמיתי! לא להתפתות במחשבה שאתם יודעים טוב יותר. זה לא אמיתי. ביגוד איכותי, שעונים מזוייפים, אך באיכות מעולה, ניתן למצוא כאן בשפע. מוצרי אלקטרוניקה ומחשבים יהיו בחנויות בלבד והם איכותיים ולא מזוייפים. בתאילנד, במוצרים מסוג זה, מחוייב המוכר לומר לך אם זה אמיתי או מזוייף והם אומרים תמיד.

דרכי הגעה: ניתן להגיע רגלית מבית חב"ד ושוק הלילה. השוק הוא בסיומו של רחוב טאפה. טוק טוק – לומר לנהג "טאנון קונדון". ניתן גם לומר "סאנדיי מרקט".

כללי התנהגות: חלים כפי שציינתי בשוק הלילה.

שווקים קטנים נוספים

ככלל, צ'אנג מאי בנויה כריבוע, בעל מספר כבישים העוטפים אותה בריבועים חיצוניים. שווקים קטנים, אך איכותיים וזולים מאוד, ניתן למצוא בכביש הטבעת השני. הכוונה, אם סביב הנהר הפנימי (נביעה) ישנו ריבוע הוא יקרא הריבוע הראשון. מריבוע זה יוצאים כבישים למספר כיוונים. כאשר נעים באחד מכבישים אלה או באחר, עוברים מספר רמזורים ותמיד מגיעים לצומת טי. זהו כביש הטבעת השני. אם תפנו שמאלה או ימינה תראו בצידי הדרכים ריכוזים קטנים של אנשים, המוכרים את תוצרתם במחירים נמוכים להפליא. הסיבה היא כי הם לא משלמים עבור דוכן, חשמל, מים וכו'. פחות הוצאות, מחירים נמוכים יותר. שווקים אלה פועלים רק בשבת וראשון מ-8 בבוקר ועד 5 אחר הצהריים (אין חשמל אמרנו?). במקומות אלה נמכרים מוצרים, המקבילים לשווקים הגדולים, אבל בכמות קטנה יותר ובמחירים נמוכים יותר.

דרכי הגעה: עצמאית כבר כתבתי (רצוי באופנוע כי הכביש מרוחק כ-3 ק"מ מהריבוע הראשון). טוק טוק, אין אפשרות להסביר לו כי הוא נעול על הריבוע הראשון ומה שתגידו לו, הוא יהנהן בחיבה ויביא אתכם בדיוק לאן… שלא התכוונתם.

כללי התנהגות: כשתראו את הכפריים המסכנים ואת המחירים, יאבד לכם החשק להתמקח.

קניונים

בצ'אנג מאי קיימים שלושה קניונים. שניים מהם כפי המוכר לכם מישראל ואחד רק של אלקטרוניקה (מחשבים, מצלמות וציוד נילווה). המחירים נוחים מאוד (גבוהים מהשוק, לאו דווקא איכותיים יותר). היתרון הוא בריכוז המסודר ובמזגן.

קניון פנטיפ פלאזה – ממוקם מעל מסעדת הסושי בשוק הלילה ומציע מגוון אינסופי של מחשבים, מסכי מחשב וטלויזיה, מצלמות מכל הסוגים, כרטיסי זכרון לכל מוצר העולה על דעתכם, דיסקים ריקים ודיסקים של סרטים שעוד לא הגיעו לישראל באיכות מדהימה (10 ש"ח). מוצרים נילווים כגון: כבלים, תקעים, טלפונים ואפילו חנות של אופיס דיפו. דרכי הגעה: בשוק הלילה. ניתן להגיע כפי הכתוב בנושא "שוק הלילה".

כללי התנהגות: אפשרות מיקוח רק במוצרים המקוריים.

קניון קסונקאו – ממוקם מחוץ לכביש הריבוע הראשון, אבל מיד בהתחלה. קניון זה, כמו כל קניון, משופע בחנויות למכירת טקסטיל, שעונים, אלקטרוניקה ומזון. בקניון זה ניתן ורצוי להכנס בקומה האחרונה לבית הקולנוע ולראות סרטים שיגיעו עוד מספר חודשים לישראל. המושבים נוחים ומסכי ענק. אנקדוטה – לפני כל סרט מושמע ההמנון. נא לכבד אותו בקימה. ממליץ להכנס לחנות אדידס עודפים ולקנות שם חולצות ומכנסיים מקוריים לחלוטין, וזולים ב-20% מהעלות באירופה וישראל. לדוגמא, גופיית אדידס כדורסל מקורית תמכר עבור 50 ש"ח בלבד! נעליים במחירים מגוחכים וכו'. כמו כן, לאוהבי החולצות האיכותיות, ישנה כאן חנות שמוכרת חולצות איכות עם מותגים ב-10% זול מהמחיר בישראל. חוץ מהחנויות, ישנם דוכנים עם מוצרים זולים כגון ביגוד, תיקים, משקפיים ושעונים. מחירי הטלפונים הם נמוכים יחסית, אך למי שרוצה טלפון ממותג אמיתי, עדיף הקניון בבנגקוק. ישנן רשתות מזון מהיר ידועות, אך ממליץ בקומה ראשונה להכנס לכוך, שעולים אליו בחמש מדרגות ושם תמצאו מזון מוכר ולא מוכר במחירים מצחיקים.

דרכי הגעה: טוק טוק/סונגטהו – יש לומר לנהג "קסונקאו".

כללי התנהגות: רק בקניה של מספר פריטים נהוג לבקש ולקבל הנחה. חבל על הזמן במוצר בודד.

קניון איירפורט פלאזה – רובינסן – סנטרל פלאזה – כמה שמות… אבל הוא מצדיק את הכל. הקניון הגדול בצפון, אליו נוהרים כמליון איש בחודש. ענק, יפה, נקי ועם חנויות מרשימות. כאן תמצאו את כל המותגים בהנחה של 20% מאירופה. ככלל, כל המוצרים שלא ימכרו במהלך השנה יועברו לקסונקאו לחנויות העודפים. מבחר עשיר של מוצרים באיכות מעולה ובמחירים גבוהים כמו גם נמוכים. גם כאן יש בית קולנוע מרשים עם מסכי ענק וסרטים חדשים. רשתות המזון המהיר פרסו בכל קומה מספר חנויות וניתן לאכול מזון, אליו אתם רגילים. גם כאן תמצאו את המבצעים בסושיה המקומית. ככלל, בצפון נושא הסושי הוא גן עדן לחובבי הז'אנר. גם מסעדות הסי פוד מקומן לא נפקד ובמחירים מעוררי גיחוך. כל שבוע מתקיימת בקומה התחתונה מכירה של חברה אחרת במחירים נמוכים על מנת למשוך את הקהל. תוכלו אפילו לקנות כאן וילה עם שלושה חדרי שינה+שני שירותים+חניה בשתי קומות במחיר של 200,000 ש"ח בלבד… כולל מיסים.

דרכי הגעה: קניון זה ממוקם בקרבת שדה התעופה (מצויין לאלה הטסים בצהריים או בערב, אפשר להתעכב מספר שעות). רק באמצעות טוק טוק/סונגטאהו.

כללי התנהגות: כמו בקניון הקסונקאו.

ישנן חנויות נוספות שהן מרשימות שמצאו את דרכן מחוץ לרשימה. לשאלות נוספות ועידכונים, אתם מוזמנים לפנות אלי דרך המייל:chiangmai.com@gmail.com.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress