מקדשים בצ'אנג מאי

מואנג צ'אנג מאי – עיר המקדשים

בתרגום התאי "העיר החדשה".נוסדה בשנת 1296 ע"י המלך מנגראיי(הגדול)שקבע אותה כעיר הבירה של ממלכת לאנה,מי שנחשב אלכסנדר מוקדון של העם התאילנדי.

העיר הגדולה בצפון המדינה.העיר ממוקמת על נהר הפינג שהוא חלק מרכזי מנהר "צ'או פראיה".נהר זה גרם לצ'אנג מאי להפוך לנתיב מרכזי בהעברת סחורות בעבר ולכן חשיבותה ההסטורית.כ-160000 תושבים בעיר עצמה ומעל מליון במחוז.העיר מחולקת ל-4 חלקים והם:מנגראיי,פינג,סריוויג'יה וקווילה.הריבוע של העיר מוקף חומה ותעלת מים.בעבר החומה והמים היו ההגנה העיקרית של צ'אנג מאי מפני הבורמזים,מה שלא עזר הרבה.גם התושבים ממחוז איוטיאה רצו לכבוש אותה ואף הצליחו.תושביה המקוריים ברחו והעיר התרוקנה.רק בסוף 1774 הפכה העיר חלק מממלכת סיאם.נהוג לחלק את השפה התאית,על כך דנו רבות בעבר,ל-3 ניבים:ניב ההרים,פאסה תאי ופאסה צ'אנג מאי(פאסה לאנה בשמה המדוייק).

הסמל של צ'אנג מאי מוצג בגאווה כש"שדי" מוצב במרכזו,העננים,הנחש(נהר הפינג)וגבעולי האורז(מרכיב החקלאות המרכזי בצפון וסמל לפוריות האדמה).

מקדשי העיר:

בצ'אנג מאי ישנם יותר מ-300 מקדשים,זוהי למעשה העיר המקודשת ביותר.מקדשים מסוגים שונים ותרבויות שונות.כידוע בצ'אנג שלטו מספר עמים ובראשם הבורמזים.אי לכך ובהתאם לזאת,נבנו ע"י העמים השולטים מקדשים רבים בעלי אופי שונה וצורת בנייה שונה.כל עם ששלט רצה להראות כמה התרבות שלו טובה יותר ולכן אין כמעט סמטה בעיר שלא תמצאו מקדש או שניים. השנה היום בתאילנד הינה 2555 ולא כמו בכל העולם 2012.מואנג צ'אנג מאי(או בפירוש לעברית העיר החדשה) חגגה השנה 715 שנים להווסדה ע"י המלך מנגראיי(הגדול)אשר נחשב לאלכסנדר מוקדון של תאילנד וחיבר בין הצפון לדרום בכריתת ברית עם שני מלכים נוספים ואפילו בנו מקדש עבורם עם האנדרטה הנקראת "שלושת המלכים".בצ'אנג מאי המקדשים הם האטרקציה העיקרית לחובבי ההסטוריה והיופי בניגוד לבנגקוק ששם המקדשים חדשים יותר ויותר ממוסחרים.קיימים מקדשים רבים בעיר ומחוצה לה אך נתרכז בחלק מהם שמהווים אבן שואבת הן לתושבים המקומיים והן לזרים.

ראשית נפתח בתופעה שכולכם תתקלו בה בשעות הבוקר.זוגות זוגות של נזירים פוסעים עם גלימתם החומה המונחת על זרוע אחת וחושפת את השניה.בידם קעריות קטנות לאיסוף תרומה מהתושבים המקומיים.תוכלו לצפות בהם מגיעים לחנויות מהן תצא אשה,תכרע ברך לפניהם והם יביטו מעל ראשה ויברכו אותה כדקה לערך.בסיום הברכה תניח האשה תרומה צנועה של 10 באט.הסיבה היא כי הקערית חשופה לרוח ושטר כסף יכול להתעופף.

המקדשים:

הראשון כמובן הינו וואט פרטט דוי סוטפהמקדש המפורסם ביותר בצפון.למקדש בד"כ מגיעים עם רכב ועוצרים למרגלותיו,יש לטפס 300 מדרגות או במעלית לרחבה עצמה.המקדש מדהים ביופיו ובמקום מתקיימות סדנאות מדיטציה לזרים.בחלק הדרומי ישנה נקודת תצפית מדהימה על העיר ובחורף אפשר גם לראות את המפלים שבבסיס ההר.במקום ישנםמדריכים בעלות סמלית.ישנם פעמונים שכל אחד משמיע צילצול שונה ולסגולה אחרת.

וואט שאדי לואנגהוקם לפני כ-600 שנים ונחשב למקדש המרשים ביותר בצפון.בנייתו של מקדש זה היתה הארוכה ביותר מכל מקדשי הצפון.בגלל מיקומו נפגע מקדש זה פעמים רבות על ידי מזג האויר וזכורה רעידת האדמה שפגעה בתאילנד במאה ה-16 שהרסה חלק ניכר ממנו.לקח שנים רבות לשקם את המקדש. המקדש בסגנון ממלכת לאנה הקלאסית(פיתוחי זהב ופיסול ב-180 מעלות).התרבות התאית שהתפתחה מממלכת קמר(קמבודיה)מוצגת כאן בפיתוחים וביצירה הסביבתית המרשימה.סגנון המקדש "קרץ" לממלכת קמר על מנת שאלו לא יפגעו בהקמתו,אך נשמר עקרון העבודה של ממלכת לאנה. מתקיימים במקדש טקסים רבים שפונים גם לתיירים.ניתן להגיע למקדש בסונגטהו(רכב אדום או צהוב).

וואט צ'יאנג מןהמקדש העתיק ביותר.נבנה במאה ה-13 לרגל כבישתה של צ'אנג מאי על ידי המלך מנגראיי(הגדול) . יושב ליד שער צ'אנגפוק.פיתוחי הזהב המרשימים שלו וכן הפסלים מדהימים ביופיים.במקדש זה מוצגים שני פסלי בודהה (פרה סטאנג ופרה סילה,פרה כמו אף באנגלית)חשובים האחד מהם מקריסטל ואחד מהם משיש.על פיקוח הבנייה עמד המלך מנגראיי בזמן שהותו בעיר ותחת הוראותיו המדוקדקות נבנה המקדש.

ניתן להגיע למקדש רגלית ממרכז העיר,שוק הלילה ומבית חב"ד.

וואט צ'יאנג יואןנמצא מעט מחוץ לעיר.מקדש עתיק מאוד שמושרשת בו התרבות הלאוסית.מקדש זה משמש את תושבי בורמה העתיקה והטקסים בו שונים מהטקסים התאילנדים.סוג האנשים שבו הוא שונה והכיתובים היא בשפת לאוס.ניתן להגיע למקדש זה ע"י סונגטהו,מונית או טוק טוק.

וואט גייטנמצא על גדת נהר הפינג ומעבר ליופיו המרשים במקום קיים מוזיאון המציג את החיים בצ'אנג מאי.מקדש זה ידוע כ"מקדש הכלבים" היות והנזירים אוספים מהרחוב כלבים משוטטים ודואגים להם.זהו למעשה גם צער בעלי חיים של צ'אנג מאי.תושבים מביאים אליו כלבים עזובים וכל נזיר מקבל אחריות על כלב,בו יטפל עד עזיבתו את המקדש.ניתן להגיע למקדש באמצעות סונגטהו/טוק טוק או רגלית משוק הלילה/מרכז העיר/בית חב"ד.

וואט פרה סינגזמן הקמתו מתוארך למאות ה-13 עד ה-14.ממוקם בתוך העיר.מקדש זה נחשב לאחד מהמקדשים החשובים בעיר היות שהדמות של הבודהה היא של פרה סינג שהגיע מצ'אנג ראי ושהה בעיר תקופה ארוכה.סגנון הבניה הוא צפון תאילנדי קלאסי,פיתוחים משמחים ושמירה על הקו המשוחרר התאי.מקדש זה בעל עוצמה רבה ומשמש אבן שואבת לתיירים מכל העולם המעדיפים את סגנון הבודהה התאילנדי(בניגוד להודו/סין).במקום מסיירים מהבוקר עד הלילה תלמידי בית ספר מכל רחבי אסיה. למקדש זה נוהרים תיירים רבים מאירופה ומקיימים שם סדנאות מדיטציה,מטאפיזיקה ומתמטיקה.ניתן להגיע אליו רגלית ממרכז העיר,שוק הלילה ובית חב"ד.

וואט האמונגהוקם במאה ה-14 ויחודו הוא דמות הבודהה הנוזף בנזירים שלא לחשוב על עצמם אלא על הזולת.במקום ישנה מערה יפהפיה עם כיתובים עתיקים.הנזירים במהלך השנים היו כותבים פסקאות באופן עצמאי על דרך חייהם.במוזיאון הלאומי נאספו הפסקאות ומוצגים כסיפור חייהם של הנזירים.ישנם גם כיתובים באנגלית וגרמנית חסרי תיארוך היות וההשפעה המערבית בזמן מסויים(המסיונריות)הועלמה על ידי השלטונות על מנת לא לספק לעם חומר שיסיט אותם מדרכו של בודהה.המקדש ממוקם ליד אוניברסיטת צ'אנג מאי וניתן להגיע אליו על ידי סונגטהו/מונית וטוק טוק.

וואט ג'ד יודנמצא על כביש הטבעת של צ'אנג מאי.המקדש החשוב ביותר בתאילנד.נבנה במאה ה-15 כדי לארח את המועצה השמינית העולמית הבודהיסטית.במקום הושקעו כל תקציבי העיר באותה תקופה ונבנו שם חדרים ואולמות כינוס.דגש מיוחד הושם בבניה על הסגנון הלאנאי על מנת שחשובי הקהילה הבודהיסטית יתנו גושפנקא רשמית לממלכה.ידוע כי לאחר מכן נוצר הקשר בין צ'אנג מאי לממלכת סיאם ומהווה אבן דרך המרכזית בחיי תושבי הצפון שהפכו למרכיב חשוב בממלכה החדשה. המקדש ממוקם ליד המוזיאון הלאומי התאילנדי שם תוכלו לחוות את המורשת מערש הקמת הממלכה.ניתן להגיע למקדש/מוזיאון באמצעות סונגטהו או טוק טוק.

משה צ'אנג מאי

[raw]
 • מקדש מקדש
 • מקדש מקדש
 • מקדש טיפוסי מקדש טיפוסי
 • מקדש מקדש
 • מקדש שונה מקדש שונה
 • מקדש מקדש
 • מקדש מקדש
 • מקדש כפרי מקדש כפרי
 • דוי סוטפ דוי סוטפ
 • מקדש מקדש
 • מקדש מקדש
 • מקדש מקדש
 • פיתוח במקדש פיתוח במקדש
 • וואט שדי לואנג וואט שדי לואנג
 • וואט פאנון וואט פאנון

[/raw]

קיים איסור על צילום,העתקה או פרסום באתר אינטרנט אחר,ללא אישור במייל moshechiangmai@gmail.com

אין תגובות

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress